Tudnivalók a hidrológiai információkkal kapcsolatban
A Vízjelző Szolgálathoz napi rendszerességgel érkeznek adatok a vízfolyásokról mind a hazai, mind a külföldi vízügyi szervezetektől, szolgálatoktól. Ezek alapján készülnek azok a grafikonok, térképek és táblázatok, amelyek segítséget nyújtanak a Duna-medence aktuális hidrológiai viszonyainak megítéléséhez. A hazai és külföldi állomások közül az egyes vízgyűjtők, vízfolyások, állóvizek szempontjából mértékadó, illetve jellemző, valamint az előrejelzésekhez szükségesnek tartott állomások adatai találhatók meg a feldolgozásokban. A grafikonok az elmúlt 30 napban észlelt értékeket ábrázolják hiánytalan adatforgalom esetén napi négy adat felhasználásával. A grafikonokon a sötétkék vonal a vízállásgörbét, a rajta látható világoskék pontok a mért értékeket reprezentálják.
Az észlelt értékek esetenként meghaladják az árvízvédelmi készültség fokozatait vagy az LNV-t, illetve alulmúlják az LKV-t. Ezen esetek várható bekövetkezésére történő figyelemfelkeltés érdekében, a grafikonokon és a táblázatokban különböző színekkel kerül közlésre az adott szint vagy az ahhoz tartozó észlelt érték. A színek jelentése a következő:
- az I. fokú árvízvédelmi készültségi szint meghaladása: sárga
- a II. fokú árvízvédelmi készültségi szint meghaladása: narancssárga
- a III. fokú árvízvédelmi készültségi szint meghaladása: piros
- az LNV szintjének meghaladása: lila
- az LKV szintjének alulmúlása: kék
Most már több, mint 100 éves múltra tekint vissza a Napi Vízjárási Térkép, mely néhány éve már digitális formában készül és áttekintő képet ad a Kárpát-medence nagyobb folyóinak aktuális vízjárásáról.
Az éves táblázatok a legfontosabb vízmércéken mért reggeli vízállásokat foglalják össze az adott állomás havi és éves statisztikai mutatóival együtt. A táblázatok naponta frissülnek.